ROLE OF AUTONOMIC NERVOUS SYSTEM IN THE IMPLEMENTATION OF FUNCTIONAL ASYMMETRIC EFFECTS OF ANTERIOR CINGULATE AREA ON RESPIRATORY CENTRE

N.L. Mikhailova

A comparative analysis of the impact cingulate of right and left brain hemispheres on electric activity of the respiratory muscles of intercostal symmetrical right and left sides of the chest was conducted on the basis of the electrical activity registration of external intercostal muscles in rats with bilateral positions organization of the central nervous system. The character of changes in the electrical activity of the respiratory muscles during unilateral stimulation of the cingulate areas under sympathectomy and bilateral vagotomy were studied.

We concluded that the cingulate region of the right and left hemispheres of the brain have a functionally asymmetric effects on breathing and showed the role of the autonomic nervous system in the implementation of these influences.

Keywords: functional hemispheric asymmetry, cingulate gyrus, the autonomic nervous system, respiratory centre.

1. Адаптация периферических органов крыс к недостатку норадреналина при хронической десимпатизации / Л. В. Бердышева [и др.] // Физиол. журн. СССР. – 1981. – Т. 67, № 11. – С. 1638–1641.

2. Аничков С. В. Нейрофармакология / С. В. Аничков. – Л. : Медицина, 1982. – 384 с.

3. Бреслав И. С. Регуляция дыхания / И. С. Бреслав, В. Д. Глебовский. – Л. : Наука, 1981. – 280 с.

4. Ведясова О. А. Механизмы регуляции дыхания структурами лимбической системы / О. А. Ведясова, И. Д. Романова, А. М. Ковалев. – Самара : Самарский университет, 2010. – 170 с.

5. Иммунохимическая и химическая десимпатизация / М. М. Борисов [и др.] // Успехи физиол. наук. – 1977. – № 1. – С. 74–90.

6. Латерализация механизмов, регулирующих висцеральные системы / Ю. П. Пушкарев [и др.] // Материалы ХVШ съезда физиол. общества им. И.П. Павлова. – Казань ; М. : ГЭОТАР-МЕД, 2001. – С. 203–204.

7. Меркулова Н. А. Деятельность дыхательного центра как парного образования при раздражении передней области поясной извилины / Н. А. Меркулова, Н. Л. Михайлова // Бюлл. экспер. биол. и медицины. – 1981. – № 11. – С. 528–530.

8. Михайлова Н. Л. Особенности регуляции дыхания поясной извилиной у крыс / Н. Л. Михайлова // Вопросы экспериментальной и клинической физиологии дыхания. – Тверь, 2007. – С. 155–159.

9. Мусящикова С. С. Кортикальное и субкортикальное представительство висцеральных систем / С. С. Мусящикова, В. Н. Черниговский. – Л. : Наука, 1973. – 286 с.

10. Черниговский В. Н. О представительстве блуждающего нерва в коре больших полушарий и лимбической доле головного мозга кошки / В. Н. Черниговский, С. М. Зарайская // Докл. АН СССР. – 1962. – Т. 147, вып. 3. – С. 742–744.

11. Adames R. E. Evidence that NMDA-dependent limbic neuronal plasticity in the right hemisphere mediates pharmacological stressor (FG-7142)-induced lasting increase in anxiety – like behavior. Study 1. Role of NMDA receptors in efferent transmission from the cat amygdale / R. E. Adames // J. Phychopharmac. – 1998. – Vol. 12, № 2. – P. 122–128.

УДК 612.12:612.28

РОЛЬ АВТОНОМНОЙ НЕРВНОЙ СИСТЕМЫ В ОСУЩЕСТВЛЕНИИ ФУНКЦИОНАЛЬНО АСИММЕТРИЧНЫХ ВЛИЯНИЙ ПЕРЕДНЕЙ ОБЛАСТИ ПОЯСНОЙ ИЗВИЛИНЫ НА ДЫХАТЕЛЬНЫЙ ЦЕНТР

Н.Л. Михайлова

На основе регистрации электрической активности наружных межреберных мышц у крыс с позиций билатеральной организации центральной нервной системы проведен сравнительный анализ влияния поясной извилины правого и левого полушарий головного мозга на электрическую активность дыхательных мышц симметричных межреберий правой и левой сторон грудной клетки. Изучен характер изменений электрической активности дыхательных мышц при унилатеральном раздражении областей поясной извилины в условиях десимпатизации и двусторонней ваготомии. Сделан вывод о функционально асимметричном влиянии областей поясной извилины правого и левого полушарий головного мозга на дыхательный центр и роли автономной нервной системы в реализации этих влияний.

Ключевые слова: функциональная межполушарная асимметрия, дыхательный центр, поясная извилина, автономная нервная система.